Menu

Baner Hosp strona2

A+ A A-

Aktualności

Urodziny Marcina

30-07-2018 Wyświetleń:735

Gdy choruje przyjaciel, staramy się otoczyć go opieką i udzielić wsparcia najlepszego z możliwych, pielęgnujemy z nim dobre chwile i wspólnie przeżywamy uroczystości. I tak...

Uroczyste urodziny dr Marii

06-07-2018 Wyświetleń:828

W każdy pierwszy wtorek miesiąca w naszym Hospicjum odprawiana jest Msza święta dla wolontariuszy i kandydatów na wolontariuszy. W lipcowy pierwszy wtorek Msza święta była...

X Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego Radom - 2017

           K2017 3Takim tematem rozpoczęliśmy X Ogólnopolską Konferencję Wolontariatu Hospicyjnego, „Wiara w Jezusa Chrystusa nie będąca teorią lecz życiem. Zadania Kościoła według ostatniego nakazu Jezusa do uczniów”,  który został przedstawiony przez ks. dr Jacka Kucharskiego.  W ten piątkowy wieczór  zaczęliśmy tak zwane ładowanie akumulatorów, od Adoracji  Najświętszego  Sakramentu i Mszy świętej , której przewodniczył ordynariusz radomski ks. bp Henryk Tomasik.

           Drugi dzień naszej Konferencji rozpoczął się bardzo wcześnie rano, również Mszą świętą, odprawioną w intencji podopiecznych hospicjów.  Przez cały dzień chłonęliśmy wiedzę  płynącą z wygłaszanych wykładów i prezentacji.  Wiele tematów dotyczyło opieki nad chorym  dorosłym i dzieckiem, bezradności i zaradności z tym związanych. Mowa była o formacji duchowej wolontariatu, o trudnych sytuacjach w posłudze wolontariusza hospicyjnego, a nawet o motywach podjęcia tej posługi. Słyszeliśmy również piękne świadectwa mówiące o istnieniu Aniołów Stróżów, którzy są posłańcami miłosierdzia. Jak co roku na konferencji gościliśmy profesora dr hab. n. med. Krzysztofa Bieleckiego, którego wykłady zawsze są  pełne ekspresji, a słuchaczy wprawiają w nieskrywany zryf euforii. Profesor Bielecki ma niesmowity dar  mówienia i wplatania między ważne tematy anegdot, które wywołują uśmiech na twarzach słuchaczy.

Około godziny 14.00, łącząc się z wieloma miejscami w Polsce , odmówiliśmy Różaniec do Granic.

            Wśród kolejnych  prelekcji znalazły się min. tematy dotyczące dziecięcego poczucia cierpienia, choroby i śmierci, dowiedzieliśmy jak  żałobę przeżywają dzieci i jak z nimi rozmawiać o śmierci.  Prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko zwróciła naszą uwagę na godność człowieka w chorobie, na ważne aspekty z tym związane, na zadania jakie nad nami ciążą, by  ta godność została poszanowana .  Dr Grabowska -Markowska przedstawiła nam wykład dotyczący żałoby jako doświadczenia bólu wszechogarniającego. Ostatnia prezentacja tego dnia dotyczyła administracji w hospicjum, pokazano nam, to czego na co dzień nie widać, by hospicjum dobrze funkcjonowało.

Wyczekiwanym punktem programu, był koncert Antoniny Krzysztoń. Artystka wystąpiła wraz z Marcinem Majerczykiem, jak zawsze zaśpiewała wyjątkowo. Z  każdą piosenką chcieliśmy więcej i więcej. Głos Antoniny wzruszał wielu obecnych. Ten koncert był wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem duchowym.

            Trzeci dzień naszej konferencji rozpoczął się wykładem  ks prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego, na temat uczynków Miłosierdzia w perspektywie posługi Hospicyjnej. Tego dnia wygłaszane prelekcje miały bardzo zróżnicowane tematy, dr Agnieszka Janiak mówiła o nauczycielach śmierci, którymi jak się okazało jesteśmy my, towarzyszący chorym w ich ostatniej drodze. W jej wykładzie mocno wybrzmiało byśmy zmienili podejście, byśmy czuli się  ośmieleni, byśmy głośno i wszędzie mówili o tym co robimy, jak robimy. Doktor Anna Byrczek natomiast przypomniała nam postać ks Eugeniusza Dutkiewicza, jego obecność w życiu wolontariuszy hospicyjnych, poprzez prowadzone rekolekcje i spotkania.

O wartości życia w kontekście hospicjum perinatalnego, prelekcję wygłosił prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan. Przybliżył nam problem zabijania dzieci, tylko ze względu na wykrycie  choroby w wieku płodowym dziecka. Przedstawił alternatywę dla tych działań, kompleksową wielodyscyplinarną opiekę perinatalną.

Natomiast dr Jolanta Stokłosa przybliżyła nam, jaka może być najbliższa przyszłość Ogólnopolskiego Forum Hospicjów Polskich. Zwróciła uwagę na kilka kwestii związanych z działaniem hospicjów, przedstwawiła ważne liczby związane z opieką nad chorymi, okazuje się  bowiem że hospicjów opartych w stu procentach na wolontariacie, w Polsce jest tylko 11.

Ostatnie wykłady tegorocznej  konferencji dotyczyły min. roli wolontariuszy w hospicjum,  idei apostolstwa świeckich realizowanej przez wolontariat hospicyjny. Mowa była również  o ostatnim elemencie życia, czyli śmierci, jak rozpoznać ten nadchodzący moment, jakie decyzje podejmować w tej ostatniej fazie umierania. K2017 1

Po ostatniej prelekcji została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył ks dr Waldemar Pawlik.

            X Ogólnopolską  Konferencję Wolontariatu Hospicyjnego zakończyliśmy wspólnym obiadem, podczas którego jeszcze długo trwały pogawędki na tematy hospicyjne, pogłębiała się przyjaźń między hospicjami i nawiązywały nowe relacje międzyludzkie.

Wszystkim prelegentom dziękujemy za  cenne wykłady, gościom serdecznie dziękjemy za obecność. Tegorczna Jubileuszowa  Konferencja cieszyla się wysoką frekwencją słuchaczy, była objęta patronatem samego Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, którego podczas jej trwania reprezentował pan Krzysztof Czerwiński. Zawitało do nas wielu gości, każdy wychodząc dziękował za profesjonalizm i ciepłą atmosferę, wielu zapowiedziało się za rok :)

 Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za pyszne jadło, a szczególnie parafianom Sołtykowa, którzy rok rocznie przygotowują kilkanaście blach ciasta, a osobiście przywozi je ks. Jacek Wieczorek. Naszym wolontariuszom dziękujemy za pełne zaangażowanie i ogrom pracy jaki wykonali. Wszystkim którzy pomogli w jakikolwiek sposób przy organizacji tegorocznej konferencji serdecznie dziękujemy.

 

Wolontariusz hospicyjny

Monika Szczepanik

 

ozio_gallery_jgallery

 

Zdjecia z konferencji do pobrania <TUTAJ>

Blog Moniki

Blog Moniki

2 list do Boga

13-05-2011 | Wyświetleń:51003

„Trwajcie mocni w wierze” ( Benedykt XVI) „ Kochany Panie Boże!”         Piszę do Ciebie kolejny raz...

Blog Moniki

Małgosia

02-02-2011 | Wyświetleń:48744

DrogaPrzy drodze krzyż!Idziesz tamtędy, a więc się zbliż.Spójrz w Chrystusa zbolałą twarzI jarzmo własnych swych...

Blog Moniki

Znów zaczęliśmy

06-12-2013 | Wyświetleń:47977

    Kiedy latem zaczynałyśmy robić nasze prace, wszyscy się dziwili, to już na Święta robicie?...

Blog Moniki

Anielski orszak

09-02-2014 | Wyświetleń:45733

„Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie...”     Jest sobota 11 stycznia 2014r. Spieszę do naszej bazy...

Na youtube